Informace o nás

 

Jsme malá ovčí farma na Českokrumlovsku. Chovem ovcí se zabýváme od r. 2006. Během těchto let jsme chovali ovce plemene suffolk, charolais, walliserská černonosá. 

Od konce roku 2009 se už převážně věnujeme chovu plemenných ovcí jihoafrického plemene dorper, kde jsme byli prvními chovateli tohoto plemene u nás. Náš chov ovcí je v součtu do 100 kusů, dle našich zkušeností je to ideální množství, pokud má jít o kvalitní, plemenná zvířata.

Pro dorpery jsme se rozhodli, neboť u tohoto plemene je, při zajištění welfare, prokazatelně nejvyšší užitkovost. 

Díky snadnému průběhu jejich porodů a nepotřebě stříhání, péče o ně není náročná a ušetřený čas se dá věnovat jiným činnostem.

Ovčí vlna je dobrá surovina, ale nemáme pro ni využití a bohužel její výkupní cena je nehorázně nízká, tak proč chovat ovce, kterým celoročně roste vlna a musejí se stříhat. 

Za zmínku stojí, že „dorpers" při své nevybíravosti a při správně zvoleném pastevním managementu, dokáží kvalitně spásat i lokality zamořené invazními rostlinami. V naší lokalitě se nekontrolovatelně šíří Bolehlav plamatý a i přes jeho jedovatost nám jej ovce spásají a není zapotřebí aplikace herbicidů.

Celé léto máme ovce na pastvě, kde mají přístřešek, napajedlo a také seno, čehož hlavně využívají v období kdy prší. Jinak nejsou, vyjma některých matek s jehňaty, ničím přikrmovány. V zimě mají otevřený vstup do ovčína, kde mají ad libidum seno a venku jsou pak krmeny senáží.

Díky své klidné povaze, je s nimi snadnější zacházení ať při odběrech, nebo při ošetřování paznehtů a pohled na ně zaručeně uklidňuje. A vězte, že kdo jednou s dorpery začne, tak již o jiných plemenech ani neuvažuje. 

Základem pro naše stádo byla jehňata od ovcí narozených z embryí, z chovů z Jižní Afriky. 

Ovce máme v kontrole užitkovosti a prodáváme do chovu s POP , nebo bez POP jenom na výpas.

Nemáme jateční zvířata!