Popis plemene DORPER

 

Plemeno DORPER bylo vyšlechtěno ve 40. letech v Jihoafrické republice křížením dvou plemen Dorset Horn a Blackhead Persian. Cílem bylo plemeno produkující vysoce kvalitní maso v extenzivních podmínkách. Blackhead Persian byly vybrány pro jejich non-selektivní pastvu a Dorset Horn byl zvolen, před ostatními masnými plemeny, pro rychlý růst a nadprůměrné osvalení s minimem tuku.

DORSET HORN beran + PERSIAN bahnice = DORPER.

Výsledkem je nenáročné, masné plemeno, středně velkého tělesného rámce.  Maso má menší intenzitu chuti po skopovém a vysoký podíle libového masa.

Další velkou výhodou dorperů je, že se nemusejí stříhat. Na léto vylínají a na zimu opět zarostou. Dorper jsou velmi adaptabilní, zimní porost se přizpůsobí podnebí, tedy v teplejším zarůstají méně a v chladnějším zarůstají silněji. Tvrzení, že v našich klimatických podmínkách línají málo, nebo že po línání zůstává vlna ležet na pastvě, se nezakládají na pravdě. Nám 90% ovcí vylíná komplet celé a zbývajícím zůstává vlna pouze na hřbetě. Línají po malých kouscích, což na pastvě není vůbec vidět a pouze u drbadla, nebo pod stromy u kterých se drbou se stane, že zůstane větší kus. 

Přesto že bylo toto plemeno vyšlechtěno v Jižní Africe, úspěšně se chová i v Kanadě a ve Švédsku, kde díky tamějšímu klimatu téměř nelínají.

Dorper mají, již v mnoha zemích, potenciál aby se tam staly předním plemenem ovcí.   

 

Estrální cyklus není sezónně omezen. Předností plemene jsou bezproblémové porody, výborná mléčnost bahnic s patřičným mateřským instinktem. Jehňata se rodí hodně malá (snadné porody), s následným rychlým růstem. Během čtyř měsíců dosahují 35-55 kg. V dospělosti dosahují berani 85 -120 kg a bahnice 60-80 kg. 

Neselktivní pastva, téměř žádné nedopasky. To co většina jiných plemen již odmítá, dorpeři ještě bez ostychu zužitkují.

Kůže dorperů je nejvyhledávanější ovčí kůží ve světě a je prodávána pod názvem Cape Glovers.